Сан – Наше здравље је повезано са природном која нас окружује. Ако желимо да достигнемо оптимално здравље треба да пратимо природни ритам који је успостављен. У нашем организму постоје разни биоритмови, као на пример месечни (код жена), а најважнији је циркадијални или дневни ритам који прати излазак и залазак сунца.

Обнављање и лечење организма се нарочито одвија док се одмарамо. За умножавање ћелија је такође важан одмор, а нарочито за ћелије имуног система. За раст је такође важно умножавање ћелија, а да би дошло до умножавања потребан је хормон раста.
Заласком сунца у организму се појачано лучи хормон раста, као и хормон мелатонин који човека подмађује и регенерише. Залазак сунца уједно представља тренутак када би човеков организам требало да почне да се одмара, да би његова регенерација била квалитетна и успешна.
Ако је ауту потребна поправка, а ми га и даље возимо, он ће још више да се руинира. Тако и ако човек треба да се одмара, а то не ради, онда руинира своје здравље.
На графикону испод може се видети варирање лучења мелатонина (хормона који нас подмлађује и регенерише) у нашем организму током дана. Запажамо да његово појачано лучење почиње заласком сунца, а да се врхунац достиже у 2 сата ујутру. Појачано лучење траје све до јутра – до изласка сунца. Закључак је једноставан: Идеално је да се људи одмарају по обрасцу који је био доминантан код већине људи до пре око 100 година када се одлазило на спавање између 20 и 21 сат увече, а устајало између 5 и 6 сати ујутру. То је био образац одмарања док су људи већински живели у природи и радили пољопривредне послове.
Али, као и друге лоше навике које упражњава савремени човек, тако је и питање одмора аспект о којем многи јако мало знају и знање примењују.
Поред дневног (циркадијалног) ритма постоји и седмични (циркасептански) ритам. Било би веома добро да се сваки човек одмара током једног дана у седмици.
Поред сна или ноћног одмора, и једног дана у седмици, потребно је да се одмарамо и током сваког дана – један одређени временски период. Одмарати се преко дана не значи “ништа не радити”, но запослити ум лепим стварима које ће духовно да нас охрабре и препороде. То може бити дружење са добрим људима, читање добре литературе, слушање духовне музике или нека слична активност.

Искуство многих људи који су физички активни је да када оду раније на спавање, много лакше поднесу сутрашње активности и много се свежије и снажније осећају. Овај модел се врло лако може тестирати, баш као и питање исхране, и врло брзо се могу уочити велике користи од њега.
Хронограф/Тинктуре Др Шулца